Pon - Sob: 7:00-18:00

Urządzenia geodezyjne

W zależności od konkretnych prac i planowanych inwestycji budowlanych czy projektowych, geodeta będzie potrzebował do sprawnego wykonania zlecenia odpowiednich urządzeń geodezyjnych. Jeśli wziąć pod uwagę technologię dokonywanych pomiarów, to podstawowym sprzętem geodezyjnym będą po pierwsze tachimetry pozwalające na pomiar na lustro i folię dalmierczą, oraz tachimetry bezlustrowe. Trzeci typ tachimetrów używanych przy pomiarach geodezyjnych to urządzenia z serwomotorami i specjalistycznym inżynierskim oprogramowaniem.

Oczywiście, konkretne urządzenia geodezyjne wymagane są do konkretnych, ściśle określonych przez zleceniodawcę prac. Jeśli jako geodeci z uprawnieniami wykonujemy mieszane prace pomiarowe różnego typu, wówczas najlepszym sprzętem będą urządzenia z dokładnością mierniczą 5”-6” kąta poziomego. Z kolei przy pomiarach bardzo dokładnych niezbędny będzie sprzęt o dużym zasięgu, wysokiej precyzji poszczególnych pomiarów, inżynierskim oprogramowaniu najwyższej jakości, dwuosiowym kompensatorze i możliwości wymiany danych poprzez port USB.

Przy niesprzyjających warunkach pogodowych, nawet przy stosunkowo prostych pomiarach gruntowych ważny będzie dobór sprzętu o większym zasięgu, który umożliwi wykonanie pomiaru z maksymalną dokładnością i wyrazistością. Wybierając tachimetry, dalmierze laserowe, czy niwelatory geodeta musi pamiętać o tym, że w zależności od dobrego dopasowania technologii urządzeń do konkretnych prac geodezyjnych można zyskać całkowicie odmienne efekty miernicze. Dlatego dobrze dopasowany sprzęt jest podstawą prawidłowego mierzenia gruntów, czy wykonywania pomiarów wysokościowych.

Artykuł powstał we współpracy nowe mieszkania Łódź, nowe mieszkania Katowice oraz nowe mieszkania Gdańsk.

Dodaj swój komentarzTwoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone

Pon - Sob: 7:00-18:00
Copyright © 2022 GeoDirect geodezja.edu.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.