Pon - Sob: 7:00-18:00

Czym zajmuje się kartometria

mapa

Przykładami zadań jakimi może zająć się geodeta są sporządzanie map i pomiary odległości. Aby to robić musi poznać jeden z działów kartografii i miernictwa, czyli kartometrię. To dzięki jej zasadom możemy dokładnie określić odległości między różnego rodzaju obiektami jakie znajdują się na mapach. W zależności od rodzaju rysunku czy siatki mogą być to rzeki, budynki czy uskoki terenu.

Serce mapy

Kartometria zajmuje się tym co w mapach najważniejsze.W zależności od charakteru mapy ten dział nauki interesują odległości, powierzchnie lub gęstości obiektów jakie chcemy poznać. Dokładne pomiary to jednak tylko pierwszy krok do fachowego rysunku. Aby uzyskać dokładną mapę należy zebrane dane przenieść na rysunek lub globus. Kartometria ma więc przed sobą odpowiedzialne zadanie, które wymaga nie tylko znajomości matematyki, ale i przepisów dotyczących sporządzania jak najlepszych rysunków terenu.

To szczególnie ważne, ponieważ ten dział nauki bada też dokładność i metodologię rysowania map, czyli w praktyce przenoszenia tego, co widzimy i możemy zmierzyć, wierny plan.

Już w szkole na lekcjach geografii dowiadujemy się o zniekształceniach, które powstają gdy chcemy rozrysować dany teren na mapie. Kartografia systematyzuje i bada różne rodzaje błędów i zakłóceń, tak by nasze mapy mogły być jak najdokładniejsze. Nie można więc wyobrazić sobie pracy tego typu specjalisty bez gruntownej znajomości odkształceń kartograficznych.

Z pewnością każdy biegły kartometra wie, że od rodzaju pomiarów na mapie zależy rodzaj rysunku. I tak odległości mierzymy na mapie topograficznej, a powierzchnie na planach wiernopowierzchniowych. Każda z tych siatek posiada swoje ograniczenia i pułapki, których poznawaniem zajmuje się właśnie omawiany przez nas dział nauki.

Poznać to co trudno zmierzyć

Kartometria swoją dokładność zawdzięcza zastosowaniu nowoczesnych narzędzi. Należą do nich krzywomierze i planimetry. Aby osiągnąć jak największą dokładność w kartometrii stosuje się obliczenia matematyczne, statystykę i oczywiście programy komputerowe. Dzięki programom, które doskonale odwzorowują bryłę ziemi zyskujemy kartometryczność mapy, czyli możemy wykorzystać ją do pomiarów i mieć pewność, że będą one dokładne.

Po co to wszystko? Kartometria staje się niezbędna, gdy geodeta nie może dokonać pomiarów w terenie lub są one zbyt kosztowne. Jest więc stosowana wszędzie tam, gdzie odległości są duże lub obiekty, które chcemy mapować okazują się trudno dostępne. Właśnie wtedy ważna okazuje się kartometryczność mapy czyli możliwość dokonania pomiarów bezpośrednio z rysunku.

Dzięki osiągnięciom kartometrii możemy więc dziś poznać dokładne odległości między obiektami, jakie jeszcze do niedawna były dla nas niedostępne. Dzięki nowoczesnym metodom pracy zyskujemy dokładność, która jest tak ważna w przypadku map, oszczędzając przy okazji mnóstwo czasu i pieniędzy. Nowoczesne programy komputerowe i fachowa wiedza z zakresu miernictwa pozwala na zebranie i zapisanie danych obejmujących ogromne tereny praktycznie bez ryzyka błędów czy znaczących odkształceń.

Dodaj swój komentarzTwoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone

Pon - Sob: 7:00-18:00
Copyright © 2022 GeoDirect geodezja.edu.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.