Pon - Sob: 7:00-18:00

Przepisanie gruntu na dziecko

przepisanie gruntu na dziecko

Mamy kilka możliwości przeniesienia prawa własności nieruchomości na dziecko. Każde rozwiązanie ma pewne ograniczenia, warto więc sprawdzić różne możliwości i wybrać wariant dopasowany do naszej sytuacji.

Umowa notarialna darowizny

Jedna z najprostszych i najpopularniejszych metod przeniesienia na dziecko prawa własności do gruntu jest darowizna. Umowę darowizny nieruchomości należy zawrzeć w formie aktu notarialnego. Nie ma w tym przypadku znaczenia rodzaj ani przeznaczenie nieruchomości.

Notariusz sporządza umowę, która potwierdza przeniesienie własności. Na jej podstawie składany jest wniosek do sądu o wpis własności do księgi wieczystej. Potwierdza ona stan prawny nieruchomości, jednak samo przeniesienie własności następuje w chwili zawarcia umowy notarialnej.

Do zawarcia umowy niezbędne są podstawowe dokumenty, takie jak: wypis z rejestru gruntów, podstawa nabycia nieruchomości przez darczyńcę (np. akt własności), wypis z planu zagospodarowania przestrzennego. Wymagany jest również numer księgi wieczystej gruntu oraz dokumenty potwierdzające tożsamość stron umowy.

Notariusz za przygotowanie umowy pobiera taksę notarialną, której wysokość jest uzależniona od wartości nieruchomości. W przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej maksymalna taksa dla nieruchomości o bardzo dużej wartości nie może przekroczyć 7,5 tys. zł.

Dodatkowe opłaty związane są z wpisem własności do księgi wieczystej i założeniem księgi, jeśli nie była prowadzona. Transakcja darowizny z rodziców na dziecko zwolniona jest z opłaty podatku od spadku i darowizn.

Umowa dożywocia

Ziemię można przekazać również dziecku na podstawie umowy dożywocia. Przeniesienie prawa własności związane jest z koniecznością sprawowania dożywotniej opieki obdarowanego nad rodzicami. Dziecko, które otrzymało grunt w ramach umowy dożywocia, musi przyjąć rodziców jako domowników, zapewnić im opiekę i wyżywienie oraz zapewnić odpowiednie warunki życia.

Dziecko staje się właścicielem nieruchomości już w chwili jej przepisania, a nie dopiero po śmierci rodziców. Umowa musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Notariusz pobiera taksę notarialną. Należy również zapłacić podatek PCC od czynności cywilno-prawnej oraz wnieść opłaty sądowe.

Umowa dożywocia może zostać rozwiązania sądownie tylko w wyjątkowych sytuacjach. Na umowę taką muszą się zgodzić obie strony transakcji.

Przekazanie nieruchomości w testamencie

Istnieje również możliwość przeniesienie prawa własności gruntu dopiero po śmierci jego właściciela. Dzieci odziedziczą nieruchomość po rodzicach na zasadach dziedziczenia ustawowego. Jeśli rodzice chcą podzielić majątek w inny sposób niż wynika to z przepisów ustawy, to mogą przygotować testament.

Osoba spisująca testament ma pełną kontrolę nad tym, kto i w jakim zakresie przejmie majątek oraz w jaki sposób zostanie podzielony grunt pomiędzy spadkobierców.

Testament najlepiej przygotować u notariusza. W takim przypadku trudno będzie podważyć jego zapisy. Należy przy tym pamiętać, że osoby mające prawo do spadku na zasadach ustawowych, które zostaną pominięte w testamencie, mają prawo do ubiegania się o zachowek.

Przeniesienie prawa własności do gruntu następuje w tym przypadku dopiero po śmierci spadkobiercy.

Dodaj swój komentarzTwoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone

Pon - Sob: 7:00-18:00
Copyright © 2022 GeoDirect geodezja.edu.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.