Pon - Sob: 7:00-18:00

Jaka jest rola geodety podczas obsługi inwestycji

geodeta w pracy

Budowa domu to skomplikowane przedsięwzięcie. By budowa poszła zgodnie z planem, już na etapie planowania inwestycji niezbędna jest pomoc wielu specjalistów. Jednym z fachowców, bez którego nie możemy się obyć na niemal każdym etapie budowy jest geodeta. Jaka jest jego rola i na czym dokładnie polega geodezyjna obsługa inwestycji? Sprawdźmy.

Po co nam geodeta przy budowie domu?

Geodezja to nauka zajmująca się powierzchnią naszego globu. Geodeta bada ukształtowanie terenu, mierzy go i definiuje ważne punkty dla działek i parceli. Część specjalistów tej dziedziny zajmuje się pracą naukową, ale sporo absolwentów kierunków geodezyjnych znajduje zatrudnienie w budownictwie. Czym się zajmują pracując w tej branży? Do najważniejszych zadań tego typu fachowców należą pomiary i prowadzenie ewidencji działek przeznaczonych pod budowę. Jednak to nie wszystko. Geodeta zajmuje się też ukształtowaniem terenu na naszej parceli, jeśli jest taka potrzeba sporządza mapy oraz prowadzi dokumentację dotyczącą terenu, na którym ma powstać nasz dom.

To geodeta posiadający odpowiednie umiejętności i znający przepisy prawa budowlanego doradza inwestorom, gdzie na danej parceli należy postawić dom i jakiej ma być wielkości. To on wyznacza najważniejsze punkty budowy i pomaga przejść z etapu projektu do postawienia fundamentów. Odpowiednie usytuowanie budynku to jednak nie wszystko. To geodeta sprawdza czy dany projekt domu da się postawić na naszej parceli i czy przyszły budynek będzie spełniał najważniejsze normy budowlane.

Kolejne etapy pracy geodezyjnej przy budowie domu

Fachowy geodeta zaczyna obsługę inwestycji od prac przygotowawczych. Polegają one na wytyczeniu planu budowli i sprawdzeniu, czy wybrany przez nas projekt pasuje do parceli. Usytuowanie budynku zależy bowiem nie tylko od projektu czy wielkości działki, ale także od ukształtowania terenu. Specjalista decydując o miejscu budowy dba by spełniała ona wymogi polskiego prawa, dzięki czemu inwestycja jest bezpieczna i może przejść inspekcję budowlaną wieńczącą całą inwestycję. A to nie wszystko.

Geodeta towarzyszy nam bowiem w dalszych etapach prac budowlanych sprawdzając, czy przebiegają one zgodnie z planem. Często to właśnie on prowadzi też dziennik budowy, który jest kluczowym dokumentem dla naszej inwestycji. Co ważne zakończenie prac budowlanych nie kończy działań geodezyjnych. Prawdziwym zwieńczeniem budowy jest powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna. Polega ona na zebraniu informacji o budynkach powstałych na danej parceli i naniesieniu ich na mapę zasadniczą budynków w danej miejscowości.

Tego typu specjalista jest więc na budowie praktycznie niezbędny. To on bowiem czuwa nad zgodnością budowy z jej planem. Czuwa aby wszystkie kluczowe dla budynku wymiary były zachowane i prowadzi dokumentację, bez której oddanie domu do użytku jest praktycznie niemożliwe. Geodeta pracujący w branży budowlanej musi wykazać się znajomością przepisów i dzięki temu mamy pewność, że budynek, który właśnie powstaje będzie nie tylko bezpieczny, ale również powstanie zgodnie z prawem.

Dodaj swój komentarzTwoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone

Pon - Sob: 7:00-18:00
Copyright © 2022 GeoDirect geodezja.edu.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.